Už melagingų naujienų skleidimą Malaizijoje gali grėsti 6 metai kalėjimo

Fake news Malaizija

Interneto gigantams vienam po kito skelbiant apie naujas kovos su melagingomis naujienomis (angl. fake news) priemones, nuošalyje nelieka ir pasaulio vyriausybės. Pastarųjų veiksmų strategijos pasirodė esą labai skirtingos: jei Vakaruose valdžia dažniausiai praneša apie prevencinio pobūdžio veiksmus, kitose pasaulio dalyse vis dažniau pasigirsta ketinimai melagingų naujienų platinimą tiesiog kriminalizuoti.

Panašūs ketinimai Indijoje buvo atšaukti dėl visuomenės spaudimo, tačiau kitoje Bengalijos įlankos pusėje esanti Malaizija tapo tokios filosofijos pioniere: praėjusią savaitę šalies žemesnieji parlamento rūmai patvirtino naują žiniasklaidos įstatymo redakciją. Remiantis naujuoju įstatymu, asmeniui, platinančiam melagingas naujienas, grės net iki 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Manoma, kad įstatymo projektas be didesnių sunkumų turėtų būti patvirtintas ir aukštesniuosiuose parlamento rūmuose, o tuomet įsigalioti.

Tokios ir panašios iniciatyvos susilaukia daugybės ekspertų visame pasaulyje kritikos. Manoma, kad šie įstatymai ne tik nesprendžia problemos, bet ir gali nesunkiai būti panaudoti ne pagal deklaruojamus tikslus: cenzūrai, oponentų užtildymui ar tiesiog susidorojimui.