Seimas po pateikimo pritarė siūlymui taikyti baudžiamąja atsakomybe už teroristinius ir su teroristine veikla susijusius nusikaltimus

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seimui pristatė Baudžiamojo kodekso pataisas (projektas Nr. XIIIP-2451), kuriomis numatoma į kodeksą perkelti 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2017/541 dėl kovos su terorizmu nuostatas, susijusias su baudžiamąja atsakomybe už teroristinius ir su teroristine veikla susijusius nusikaltimus.

Pasak ministro, siūloma Baudžiamąjį kodeksą papildyti nuostatomis, kuriomis baudžiamojon atsakomybėn būtų traukiami asmenys, teroristiniais tikslais paveikę daugelį informacinių sistemų, padarydami didelės žalos arba paveikę didelę reikšmę valstybės valdymui, ūkiui ar finansų sistemai turinčią informacinę sistemą ar jos elektroninius duomenis.

„Toks nusikaltimas jau dabar yra kriminalizuotas Baudžiamajame kodekse, tačiau jo padarymas teroristiniais tikslais būtų pripažįstamas teroristiniu nusikaltimu“, – sakė E. Jankevičius.

Teikiamomis Baudžiamojo kodekso pataisomis taip pat siūloma už vagystes, plėšimą ir turto prievartavimo nusikaltimus numatyti juridinio asmens baudžiamąją atsakomybę, o grasinimą padaryti teroristinį nusikaltimą siūloma perkelti į teroristinio nusikaltimo kategoriją.

Lydimuoju Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projektu Nr. XIIIP-2452 siekiama perkelti minėtos Direktyvos 21 straipsnio nuostatas ir nustatyti kovos su internetiniu turiniu, kuriuo viešai skatinami ar kurstomi teroristiniai nusikaltimai, priemones.

„Policijai, sužinojus apie teroristinius nusikaltimus skatinančią arba kurstančią informaciją, siūloma suteikti teisę duoti privalomus nurodymus serverio valdytojams, turėtojams, kai informacija yra saugoma Lietuvoje ir tinklo paslaugų tiekėjams, kitaip sakant, operatoriams, kai informacija yra saugoma ne Lietuvoje, panaikinti galimybę tokią informaciją pasiekti iki 72 valandų be teismo sprendimo. O siekiant pašalinti apskritai šią informaciją, reiktų kreiptis į apygardos administracinį teismą leidimo“, – sakė teisingumo ministras. Numatoma, kad privalomus nurodymus tiek operatoriai, tiek serverių turėtojai privalėtų atlikti per dvi valandas.

Projektams po pateikimo pritarė 64, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 10 Seimo narių. Pagrindiniu Baudžiamojo kodekso pataisų svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projekto svarstyme – Kultūros komitetas. Projektus Seimo posėdyje numatoma svarstyti lapkričio 8 d.