Prezidentė D. Grybauskaitė išreiškė paramą aneksuotiems Krymo totoriams

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka. Fotografas Robertas Dačkus.

 

Minint 4-ąsias Krymo aneksijos metines Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškė visapusišką paramą nuo aneksijos nukentėjusiems Krymo totoriams. 2018 m. kovo 5 d. Vilniuje prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Krymo totorių lyderiais – Medžliso pirmininko pavaduotojais Ahtemu Čijgozu ir Ilmi Umero.

Aneksavus Krymą A.Čijgozas ir I.Umero buvo dėl savo politinės veiklos persekiojami ir įkalinti. Pernai spalio mėn. tarpininkaujant Turkijos Prezidentui jie buvo išlaisvinti ir savo veiklą tęsia Kijeve.

Šalies vadovė dar kartą pabrėžė, kad Lietuva griežtai smerkia Krymo aneksiją ir laikosi principingos jos nepripažinimo politikos. Lietuva taip pat siekia, kad ES sankcijos Rusijai, kurios buvo įvestos po pusiasalio okupacijos, būtų tęsiamos tol, kol agresorius nepasitrauks iš užimtų teritorijų.

„Rusija yra atsakinga už stipriai blogėjančią Krymo totorių padėtį, šiurkščius jų teisių pažeidimus, nuolatinį persekiojimą, prievartinę rusifikaciją, žodžio, spaudos ir religijos laisvės suvaržymus. Todėl Lietuva deda visas pastangas, kad informacija apie Rusijos vykdomą ir prieš Krymo totorius nukreiptą priešišką politiką išliktų nuolatiniame tarptautinės bendruomenės dėmesio centre”, – išplatintame spaudos pranešime teigia D. Grybauskaitė.

Rusija uždraudė Krymo totorių tautinio parlamento Medžliso veiklą. Totoriai verčiami priimti Rusijos pilietybę, teismuose neužtikrinamas teisingumas, vykdomi nepateisinami sulaikymai, dingsta žmonės. Totoriams draudžiama rengti mitingus, minėti svarbias datas, nutrauktos totorių televizijos transliacijos, spaudos leidinių platinimas.