Per pasaulį ritasi politikų kovos su netikromis naujienomis banga

Žodžio laisvė

Praeityje liko dienos, kai netikrų naujienų (angl. fake news) fenomenas daugiausiai buvo tik pačių žiniasklaidos priemonių, aktyvių socialinių tinklų vartotojų bei dabartinio JAV prezidento gvildenama tema. Problemos, susijusios su vartotojų privatumo ir duomenų apsauga, socialinių tinklų išnaudojimu propagandos sklaidai, tapo atpažįstamos plačiajai auditorijai, paskatino valstybinių agentūrų didelio masto tyrimus, o galiausiai pritraukė ir įstatymų leidėjų dėmesį.

Jau anksčiau rašėme, kad Malaizijoje už netikrų naujienų platinimą (taip pat ir socialiniuose tinkluose) grės net iki 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Panaši Indijos įstatymų leidėjų iniciatyva buvo sustabdyta tik kilus dideliam pilietinės visuomenės pasipriešinimui. Filipinų parlamente buvo iškelta panaši idėja, bet ten pat buvo ir sustabdyta. Socialinių tinklų atstovų apklausos buvo vykdytos ir Singapūre.

Prieš dvi savaites vykusio „Facebook“ įkūrėjo Mark Zuckerberg liudijimo JAV Senate metu net keletas politikų išsakė nuomonę, kad įstatymai, numatantys vienokią ar kitokią atsakomybę už melagingų naujienų platinimą, yra reikalingi ir JAV. Šių metų pradžioje Vokietijoje įsigaliojęs neapykantą kurstančios informacijos įstatymas apima ir informacijos rengėjų įpareigojimą operatyviai šalinti netikras naujienas.

Tiesą atskirti nuo melo tampa vis sunkiau, o informacinio chaoso sąlygomis gyvenantiems vartotojams neturint laiko faktus tikrinti patiems, vis labiau populiarėja taip vadinamos faktų tikrinimo (angl. fact checking) agentūros, siūlančios šį darbą atlikti už jus. Senajame žemyne šios užduoties buvo imtasi ir politiniame lygmenyje – ES iniciatyva įsteigtas specialus netikras naujienas identifikuojantis padalinys. Sąrašą būtų galima tęsti, o atskirų pavyzdžių turbūt galėtume rasti daugelyje pasaulio valstybių.

Vis dažniau tokios politikų iniciatyvos iššaukia ne mažesnį susirūpinimą nei pačios netikros naujienos. Pats faktas, kad teisiškai yra sukuriami galios centrai, galintys spręsti, kas yra tiesa, o kas melas, yra neraminantis. Ši riba labai dažnai būna itin slidi, o pakliuvęs į netinkamas rankas toks įrankis gali tapti tobula kitokios nuomonės užtildymo ar politinio susidorojimo priemone.