Kenijoje kriminalizuotas netikrų naujienų platinimas

Per pasaulį besiritanti politikų kovos su internete platinamomis netikromis naujienomis naga keliauja toliau. Paskutinioji į reakcingųjų gretas stojo Rytų Afrikoje esanti Kenija.

Šią savaitę Kenijos prezidentas pasirašė įstatymą, kriminalizavusį sąmoningą netikrų naujienų platinimą. Tokia veikla užsiimantiems asmenims grės net 50 tūkst. JAV dolerių galinti siekti piniginė bauda ar maksimali 2 metų laisvės atėmimo bausmė. „Netinkamo kompiuterių naudojimo ir kibernetinių nusikaltimų akto“ pavadinimą gavęs įstatymas be netikrų naujienų platinimo apima ir vaikų pornografijos platinimą, nelegalų duomenų rinkimą ir netgi patyčias.

Pirmoji šalis įvedusi griežtas bausmes už netikrų naujienų platinimą buvo Malaizija, o vėliau panašios iniciatyvos pradėjo rastis ir daugelyje kitų valstybių. Kaip ir ankstesni pavyzdžiai, Kenijos sprendimas sukėlė didelį susirūpinimą dėl galimybės tokį įstatymą naudoti ne pagal deklaruojamą tikslą – cenzūrai ar susidorojimui.

Greitai įsigaliosiančio įstatymo pilnam tekstui dar nesant paskelbtam viešai, prieinamoje informacijoje pastebint tikrai plačias sąvokų formuluotes, kitose šalyse jau nutikus keistiems tokių įstatymų pritaikymo atvejams, o šalies politinei sistemai šiuo metu nepasižymint itin dideliu stabilumu, toks susirūpinimas neatrodo nepagrįstas.