„Facebook“ masiškai šalina su Kremliumi siejamas paskyras

Naujame kovos su netikromis naujienomis etape masiškai šalinamos su Kremliaus „trolių fabrikais“ susijusios paskyros ir puslapiai: atitinkamai 70 ir 138 socialinio tinklo „Facebook“ paskyrų bei puslapių ir 65 „Instagram“ paskyros. Visi šie socialinių tinklų resursai buvo identifikuoti kaip „Interneto tyrimų agentūros“ (su Rusijos valdžios aparatu siejamos organizacijos, apie kurią jau rašėme ankstesniuose tekstuose) nuosavybė.

Vienas iš įdomesnių faktų yra tai, kad net 95 proc. iš „Facebook“ ir „Instagram“ pašalintų paskyrų ir puslapių viešino turinį rusų kalba. Akivaizdu, kad didžioji dalis pastangų socialiniuose tinkluose buvo nukreipta į rusakalbę auditoriją – tiek Rusijos viduje, tiek už jos ribų. Tai pabrėžiama ir socialinio tinklo pranešime.

Žinant, kad „Interneto tyrimų agentūra“ plačiausiai buvo nuskambėjusi dėl pastangų socialinėje erdvėje daryti įtaką 2016 m. JAV prezidento rinkimams, šis faktas yra kiek stebinantis. Socialinio tinklo įkūrėjas Mark Zuckerberg „Facebook“ paskelbtoje žinutėje paaiškino, kad didžioji dalis iki šiol dėtų pastangų buvo skirta Rusijos kišimosi į kitų šalių rinkimus stabdymui, o paskutinis žingsnis buvo skirtas juodųjų technologijų, nukreiptų būtent į „Rusijoje gyvenančius asmenis“, prevencijai.

Anot „Facebook“ atstovų, maždaug 1,08 mln. vartotojų sekė bent vieną iš minimų „Facebook“ puslapių, dar 493 tūkst. bent vieną iš „Instragram“ paskyrų. Pateikiami skaičiai atskleidžia, kad didžioji dalis šiems puslapiams pasiekiamos auditorijos gyveno Sovietų Sąjungai priklausiusiose valstybėse – tokiose šalyse kaip Ukraina, Gruzija, Kirgizija, o didžioji dalis – pačioje Rusijoje. Iš konteksto kiek išsiskiria trečioje vietoje atsidūrusi Brazilija bei sąraše taip pat aptinkama Turkija.

„Facebook“ paskelbtame pranešime pabrėžiama, kad tokie dariniai kaip „Interneto tyrimų agentūra“ yra pakankamai sofistikuotos organizacijos. Interneto gigantams vis kuriant naujus įrankius „trolių“ ir „botų“ tinklų aptikimui, propagandos ir dezinformacijos skleidėjai vis ieško naujų būdų kaip juos apeiti. Vyksta nuolatinė kova.